Obliba rekreačních objektů není v českém prostředí nic nového – chatu nebo chalupu má u nás skoro každý pátý. Pokud plánujete rozšířit řady těchto šťastlivců, možná se právě rozmýšlíte, jestli koupit starý objekt k rekonstrukci, nebo jestli si raději postavit něco nového. Všechno má své pro i proti, záleží na tom, co od stavby očekáváte. Připravili jsme krátký článek na ukázku toho, co všechno je možné.

Co hledáte?

Láká vás útěk ze stísněného bytu někam do přírody? Chcete využít možnosti práce z domu na maximum a zároveň být mimo město? Chybí vám místo pro setkávání široké rodiny a přátel? Řešíte jen něco na pronájem nebo ke sdílení s vašimi známými? Postrádáte zázemí pro outdoorové výlety nebo jen toužíte po místě klidu a zastavení? Čím má být chata či chalupa právě pro vás? Sedněte si s rodinou a popovídejte si o tom, co si každý člen představuje a o čem sní. Uvidíte, kde najdete průnik vašich přání, a třeba vás samotné překvapí, jaký pozemek nebo rekreační objekt budete ve finále hledat.

CHATY A CHALUPY: Co hledáte?

Stará chalupa i moderní chata – obě řešení mají něco do sebe. Je jen na vás, čemu dáte předost.

Moderní, staré nebo něco mezi?

Máte rádi čistě moderní architekturu a nechcete se svazovat parametry stávajícího objektu? Pro vás může být řešením najít si úžasné místo a na něm postavit novou chatu či chalupu. Máte rádi výhledy a nespoutanost strmých svahů nebo dáte přednost klidnému zázemí v údolí? Bude to soběstačná samota u lesa nebo milá usedlost v dosahu vesnice? Architektonická studie se bude odvíjet čistě od vašich představ a možností pozemku či lokality.

Pokud máte slabost pro nezaměnitelnou atmosféru starých domů, neznamená to, že byste museli kupovat skanzen a žít v něm jako jeho původní majitelé před desítkami let. Dobrá rekonstrukce staré chalupy vám pomůže zachovat genius loci stavby a zároveň do ní vnést komfort, na který jste zvyklí. Výsledkem může být útulná a zároveň svěží kombinace starého s novým – přesně v takovém poměru, který vám bude sedět. Na jedné straně to mohou být radikálnější zásahy se zachováním obvodových stěn a s kompletní změnou dispozice, na straně druhé jen drobné úpravy a téměř dobový vzhled. Rozhodně se ale nebojte, že by rekonstrukce chalupy měla znamenat kompromis – snad pouze v případě, že na začátku před samotnou koupí chalupy zapomenete přizvat architekta i statika.

CHATY A CHALUPY: Moderní, staré nebo něco mezi tím?

Maximální komfort nebo prostor zredukovaný na minimum? Nic není správně ani špatně. Za čím chcete jezdit na vaši chatu nebo chalupu?

Jako doma vs. minimál?

Dáváte přednost plnému komfortu nebo vám nedělá problém se uskromnit? Je to volba mezi spoustou variant, kdy je na jednom konci plně vybavená a prostorově velkorysá chalupa, která se může kdykoli stát vaším druhým plnohodnotným domovem, ale chce za to péči a čas. A na tom opačném je bezúdržbová chata v pustině bez sítí, jen o minimální ploše, s kamny, suchým záchodem venku a ničím nerušenými dechberoucími výhledy do krajiny – tam stačí jen přijet a být.

Za čím chcete vyrážet?

Hledáte pohodlí a klid na jednom místě nebo svobodu a dobrodružství v přírodě? Klasickým důvodem, proč si pořídit chatu nebo chalupu, je mít zázemí v prostředí mimo domov. Co kdyby ale tím zázemím zrovna pro vás nemusel být pevný bod? Nezávislých řešení je spousta – od moderních autovestaveb přes obytné vozy až po karavany a mobilní architekturu. Díky nim je každý den možné zažívat nevšední chvíle mimo jakýkoli zajetý stereotyp a objevovat stále nová místa, když se vám to jedno zrovna omrzí.

CHATY A CHALUPY: Za čím chcete vyrážet?

Vedle klasických chat a chalup je ještě spousta možností, kam a jak vyrazit. Najděte pro sebe to pravé, ať už je to extrém nebo pohoda. 

Pro každého znamená chata nebo chalupa něco jiného, je jen důležité si to hned na začátku ujasnit. Nejlépe si vyberete, když budete mít k ruce nezaujatého parťáka, který vám otevře perspektivu možností a pomůže vám třeba při rozhodování ohledně výběru pozemku či nemovitosti nebo s projektem chaty či chalupy. Zeptejte se architekta a budete příjemně překvapení, co všechno je možné.

Chcete se poradit, jaké jsou možnosti právě u vás? Napište nám.

*Zdroj použitých obrázků v článku: Pinterest, Pixabay, archiv 2MAD a Egoe.