Hledáte architekta a nevíte, podle čeho si vybrat? Připravili jsme si pro vás několik tipů, na co se zaměřit, abyste si v budoucnu ušetřili spoustu práce, starostí i peněz a aby výsledek stál za to. Ať už chcete stavět nebo rekonstruovat, dobrý architekt posune kvalitu vašeho života a bydlení mnohem dál, než si myslíte.

Přístup a způsob práce architekta

Zjistěte si, jak vypadá způsob práce konkrétního architekta nebo studia. Jak začíná a čím končí? Získáte to, co potřebujete? V jednom z předchozích článků jsme psali o tom, kdo je architekt a jak vám může pomoci. Spoustu lidí chápe roli architekta jako toho, za kým jde pouze návrh. Dobrou volbou ale získáte partnera, který vyřeší problémy za vás, a to během celého procesu od první myšlenky až po realizaci. Další důležitou otázkou je, zda spoluprací získáte i něco navíc, co byste nečekali.

Ještě než začneme řešit konkrétní zadání a návrh stavby, ptáme se klientů na jejich sny a cíle – nezávisle na situaci, kterou teď stavbou nebo rekonstrukcí chtějí vyřešit. Dostáváme se tak k pravé podstatě jimi vyslovených přání, která je často skrytá. Bez jejího pochopení je sice možné postavit krásný dům, který ale není navržený na míru opravdovým potřebám jeho obyvatel. Jsme k dispozici i pro rozhodnutí kolem výběru pozemku či nemovitosti a naši partneři pomáhají s finančním plánem nebo rozvahou investice. Osvědčila se nám spolupráce architekta s projektantem hned od začátku. Jejich spojením v 2MAD dokážeme zajistit projekt od A do Z – návrh, všechny stupně dokumentace, povolovací proces včetně projednávání s úřady, dozor na stavbě a celkovou koordinaci.

Jak si vybrat toho pravého architekta?

Dobrý architekt se snaží o to, abyste pochopili celý proces projektu a návrh vznikající na míru vašim potřebám – od konzultace nad prvními myšlenkami přes podrobnosti ve výkresech až po provádění na stavbě.

Zkušenosti a reference

Odpovídá portfolio projektů tomu, co hledáte? Všímejte si typu, rozsahu a stylu referenčních staveb. Líbí se vám použité materiály, detaily, dispozice, koncepty nebo způsob uvažování o projektech? Vnímejte celek i detaily a vše si zaznamenejte pro budoucí konzultaci. Zahrnují příklady v portfoliu návrhy i realizace? Věnujte čas nejdřív hledání inspirace a pak už si s jasnější představou toho, co se vám líbí, projděte reference vybraných architektů nebo ateliérů.

Pro rozšíření obzorů a první utřídění myšlenek o tom, co klienti chtějí, se nám osvědčilo odkázat je na weby s kvalitními realizacemi, jako je například zahraniční www.dezeen.com, české www.bydlo.cz nebo www.pinterest.com, na kterém si můžete seskládat nástěnky z detailů, materiálů, doplňků, domů i zachycených atmosfér. Určitě doporučujeme udělat si vlastní sbírku inspiračních obrázků, práce s nimi se nám osvědčila v dalších fázích. Ukázku našich projektů a realizací vzniklých z takové spolupráce s klienty najdete na našem webu v sekci Reference.

Inspirujte se při výběru toho správného architekta

České a zahraniční weby nabízejí nepřeberné množství inspirace. Najděte si ty, které vám budou vyhovovat, a využijte je při formování vašich představ i výběru toho pravého architekta.

Při výběru architekta nepodceňte lidský faktor

Sedí vám protistrana nejen profesionalitou, ale i osobností? Oslovení architekta znamená intenzivní dlouhodobou spolupráci – v případě rekonstrukce bytu je to otázka několika měsíců, u rekonstrukce domu nebo novostavby půjde o několik let. Vaše společná setkání by vás měla bavit, obohacovat a inspirovat.

Díky práci s klienty víme, jak důležité je navázání vzájemné důvěry. Spolupráce je sice na bázi profesionálního vztahu, když ale s někým řešíme bydlení, rodinu a volný čas, je to už krok do osobního prostoru. A to nechcete probírat s někým, s kým se necítíte dobře. Hledejte architekta, který bude tak trochu psycholog, bude se s vámi chtít seznámit, pochopit souvislosti, váš životní styl a priority.

Jak vidíte, není architekt jako architekt. Každý má jiný způsob práce, zaměření a ne každý vám sedne lidsky. Výběru doporučujeme věnovat velkou péči, s architektem strávíte nadcházející měsíce či roky.

Líbí se vám náš přístup? Pojďme se setkat na nezávazné schůzce.