Architektura se neustále vyvíjí a v posledních letech se stále častěji využívá technologie virtuální reality (VR) nejen pro návrhy nových budov, různých konstrukcí nebo plánů na rekonstrukce, ale také pro výslednou prezentaci klientům.

Bojíte se, že postavený dům nebude vypadat přesně tak, jak jste si představovali? Často se stává, že to, co funguje a vypadá dobře na papíře, ve skutečnosti nemusí splňovat vaše nároky na pohodlné bydlení. Využitím virtuální reality snadno získáte jistotu, že vy i architekt jste na jedné lodi a směrujete ke stejnému cíli. V našem architektonickém studiu, kde se specializujeme na moderní a inovativní projekty, jsme přijali tuto technologii jako nedílnou součást našeho tvůrčího procesu.

virtualni realita

Prohlídka námi navrženého rodinného domu ve Virtuplexu v Praze.

Proč byste měli virtuální realitu vyzkoušet?

Interaktivní virtuální prohlídka poskytuje nám i našim klientům mnohem víc možností, jak si představit konečnou podobu budovy, než jakou nabízejí tradiční 2D plány a výkresy. Klienti se mohou plně ponořit do svého nového domova, kancelářského prostoru nebo jiné budovy a vidět, jaké bude mít skutečné rozměry a jak bude vypadat interiér i exteriér. Mohou tak ihned vnímat atmosféru, jak na ně dohromady působí různé povrchy, například struktura dřeva v kombinaci s kamenným obložením uvnitř moderní roubenky.

Oproti běžnému 3D modelu nebo fyzickým maketám se virtuální realita osvědčuje také v tom, že celý proces vychází efektivněji a levněji. Kromě zrychlení návrhu každý lépe pochopí návrh stavby, a tím pádem se snižuje riziko nechtěných změn během realizace.

Celkově nám tento inovativní nástroj usnadňuje komunikaci mezi námi a klienty. Budovy navrhujeme s větší přesností a klientům dáváme možnost se více podílet na finálním návrhu svého domova nebo bytu. Rychleji se tak dostaneme k finální podobě stavby.

Virtuální realitu využíváme také pro prezentaci renovací stávajících objektů. Než se klienti pustí do nákladných změn, mohou snadno vidět, jaké změny můžeme udělat a jak by vypadaly v praxi.

Jak proces navrhování stavby s využitím virtuální reality probíhá?

U každého projektu pracujeme s individuálními přáními a představami našich klientů. Ti nám v rámci úvodní schůzky sdělí své požadavky a preference, co se týká velikosti, stylu a funkčnosti budovy. My tyto představy následně zakomponujeme v některém z našich softwarů (Archicad, BIM nebo Cadwork) do 3D modelu stavby, který se pak převádí do virtuální reality.

Pro prezentaci výsledného 3D modelu využíváme software společnosti Virtuplex. Pro zažití výsledného prostoru naše klienty zveme do tzv. Virtuplex LAB – rozsáhlých halových prostor, které umožňují si budovu projít ve skutečné velikosti pomocí 3D brýlí stejně, jako by už byla postavená.

Naši klienti tak mohou v reálném čase procházet každou místností, měřit vzdálenosti mezi objekty a řešit s námi případné změny. Může to být například přesunutí okna, které my následně ve 3D projektu posuneme a vše zaktualizujeme. Při další prohlídce pak klient vidí, jak se změna postavení okna projevila na celkovém vyznění konkrétní místnosti i jejím osvětlení.

Ukázka prohlídky našeho návrhu ve virtuální realitě.

Pro co se Virtuplex hodí?

V našem studiu využíváme Virtuplex k prezentaci různých typů budov, jako jsou rodinné domy, bytové komplexy, administrativní budovy a průmyslové objekty. Virtuální realita nám umožňuje se přizpůsobit specifickým požadavkům každého projektu a zasadit je do reálného prostředí, kde budou postaveny.

Ve virtuální realitě můžeme dále plánovat i celý proces výstavby a odhalit místa, kde by mohlo docházet k různým problémům během realizace. To nám pomáhá zrychlovat a zefektivňovat celý proces stavby a minimalizovat nechtěné náklady.

Chcete si prohlídku ve virtuální realitě vyzkoušet?

Haly Virtuplexu se aktuálně nacházejí v Praze a v Bratislavě. Výlet do těchto měst za virtuální realitou se vám určitě vyplatí, protože ve výsledku na stavbě ušetříte neplánované výdaje a budete mít jistotu, že výsledná nemovitost vypadá přesně podle vašich představ.

Máte projekt, který byste s námi chtěli zkonzultovat? Napište nám a vyzkoušejte si, jak návrhy domovů ve virtuální realitě doopravdy fungují.