Slyšeli jste už vůbec spojení „moderní roubenka“? Když se řekne „roubenka“, většině z nás se vybaví nostalgický obrázek malebného venkovského stavení na samotě u lesa. Roubené stavby ale zahrnují mnohem víc než jen typickou lidovou architekturu. Na své si mohou přijít i milovníci soudobého designu a chytrých domácností. Pojďme se společně podívat na celou škálu možností, které máte – od tradiční podoby až k moderním roubenkám.

Není roubenka jako roubenka

Při rozhodování mezi moderní roubenkou a tou tradiční hraje roli mnoho faktorů. Hlavní z nich je jednoduchý. Většina z nás si vybírá podle toho, co se nám líbí. Když čtete tenhle článek, máte rádi dřevo. Je to krásný přírodní materiál s výbornými konstrukčními i tepelně izolačními vlastnostmi. Navíc je hřejivý na dotek, voní a má autentickou strukturu. Finální vzhled roubeného domu záleží na tom, jak se zpracuje a použije. Milujete dřevo hladce opracované do čistých linií, minimalistický design a plný komfort současného bydlení? Nebo dáváte přednost rustikálnímu vzhledu a tíhnete ke starým věcem?

Moderní i tradiční roubené stavby v příroděModerní nebo tradiční? Každá roubená stavba má své kouzlo, záleží jen na vašich preferencích a životním stylu.

Nostalgie s vysokými energetickými náklady

Tradiční roubené stavby nás k sobě lákají zejména svou malebností a příběhy, které do nich promítáme – ať už to jsou pohádky nebo prázdniny u babičky. Často z nostalgie ke starým tradicím a způsobu života našich předků zapomeneme na vysoké energetické náklady. Vzdáme se i veškerého komfortu, který nám dnešní doba nabízí. Topíme si v kamnech, sekáme dříví, chodíme si pro vodu a smíříme se s tím, že trouba a vysavač nemůžou běžet najednou, protože to pojistky zkrátka neutáhnou.

Téhle představě přidává na romantice i česká láska ke kutilství. Protože možností k seberealizaci u staré roubenky máte spoustu hned a ještě víc ve výhledu. Neustále potřebuje něco opravit, předělat nebo aspoň přilepit na místo, odkud to upadlo. Taková roubenka dýchá vlastním životem.  Není ani výjimkou, když se k nám nastěhuje okolní fauna a flóra nebo pravidelně zapadáváme do dvoumetrových závějí sněhu.

Pro někoho noční můra, pro jiného sen. Jsme to zejména my Češi, kdo se chalupaření věnujeme nejvíc z celé Evropy. Vracíme se tak ke kořenům, užíváme si každý okamžik, který nás vede ke starým tradicím a způsobu života, s respektem k historii a tomu, co vybudovaly generace před námi.

Tradiční roubená stavba se zahradou

Tradiční roubenka dýchá atmosférou našich předků i svou malebností.

Zvažujete i vy koupi tradiční roubenky?

Pravda je, že když si bydlení v klasické roubence vyzkoušíte, zjistíte, že vás takový život stojí hodně času, peněz i starostí. A že okolní klid může být vykoupený neklidem, který ve vás postupně narůstá ze všeho, co je nutné řešit. Aby vás bydlení ve starém domě těšilo, musíte to mít jako životní styl a ne jako útěk k idealizované sentimentální představě. Nic není špatně a spoustu věcí se dá vyřešit, pokud to tak opravdu chcete. Pamatujte jen, že přesun na venkov či do přírody je velké rozhodnutí nejen pro vás, ale i vaše nejbližší a vaše společné fungování. Změna bude čekat i vaše koníčky a práci – něco jde dělat z domova nebo za prací můžete klidně dojíždět desítky kilometrů. A když to na vás bude moc, roubenku začnete využívat jako víkendovou chalupu, zatímco všední dny strávíte ve městě.

Tento život si během covidové pandemie v Čechách vyzkoušelo mnoho domácností. Ty ale brzy po návratu do normálu zjistily, že udržovat chatu nebo chalupu vychází poměrně draho. Mohou za to zvyšující se ceny energií a celkově rostoucí náklady na život. A tak zájem o tyto stavby zásadně klesá.

Pokud tedy toužíte po své roubence a láká vás život s nádechem každodenního dobrodružství, dobrá zpráva pro vás je, že na trhu se v tomto roce objevilo mnoho chalup k prodeji a výběr bude veliký.

Moderní roubenka pro ty, kteří milují dřevo a přírodu, ale chtějí si udržet současný komfort bydlení

Voní vám dřevo, tíhnete k tradičnímu principu stavění a táhne vás to blíž přírodě? Nemusíte nutně slevovat ze svého životního standardu a požadavků. Aktualizací klasické roubenky navržené podle potřeb původních obyvatel je moderní roubenka. Tu si vytvoříte přesně podle sebe tak, aby se vám v ní dobře fungovalo a splňovala všechna vaše kritéria. S architektem vymyslíte celkové využití pozemku a citlivé umístění stavby, uspořádání a velikost místností, vzhled interiéru i exteriéru a potřebné technologie, aby byl výsledný dům energeticky efektivní.

Respekt k místu, přírodě a historii s moderní roubenkou lze zachovat

Ve studiu 2MAD jsme vytvořili koncept moderních roubenek 4 Elements Living. Jeho princip spočívá v propojení tradičního českého postupu stavění se soudobým využitím a stylem života. Tradiční princip v moderním pojetí, včetně spolupráce s lokálními dodavateli, originálními detaily a dlouhou životností. I stavba moderní roubenky může vznikat s respektem k místu, přírodě a historii. U nezastavěného pozemku budeme hledat kontext v jeho okolí. Pokud máte pozemek s nevyhovující rozpadlou stavbou, může moderní roubenka navazovat na její půdorys, odkazovat na její tvar, znovu využít krásné kameny či dřevo nebo dokonce využít její části a propojit staré s novým.

Možnosti při stavbě moderní roubenky

Jste dobrodruh? Máte rádi pohodlí? Odpočinete si výhledem z okna nebo u tvořivé práce? Jak je libo. Návrh tvoříme na míru potřebám a stylu života majitelů. Můžete si zvolit vybavení, které odráží tzv. simple living, kdy se do stavby doplní jen to nejnutnější, třeba jen postel a krb. Nebo naopak upřednostníte moderní smart home řešení? To vám umožní všechno včetně teploty vody a topení ovládat přes mobilní aplikaci, což se samozřejmě odráží v celkové ceně za stavbu roubenky. Tato varianta bydlení také může zahrnovat solární panely, tepelné čerpadlo a další inovace, které vám pomohou snížit celkové provozní náklady. 

Moderní roubenka v minimalistickém stylu

Pokud si zvolíte moderní roubenku, nemusíte nutně slevovat ze svého životního standardu a požadavků na bydlení.

Moderní roubenku si postavíte v lokalitě, kde chcete žít, a vyberete si i designové zpracování, které se vám líbí. Bydlet v ní samozřejmě nemůžete začít hned. Na druhou stranu ale máte jistotu, že výsledný dům bude odpovídat vašim potřebám nejen dnes, ale i za desítky let. A pokud nebudete chtít, tak nemusíte trávit svůj čas neustálou údržbou, provozem a opravami.

Už víte, kam vás srdce táhne?

Ať už se rozhodnete pro rekonstrukci starší roubené stavby nebo jste se nadchli pro jakékoli provedení moderní roubenky, přijďte se s námi poradit, jak si splnit sen o vašem bydlení. Naši architekti a koučové vám pomohou vytvořit váš jedinečný domov, kde se budete cítit skvěle a který bude perfektně fungovat nejen teď, ale i v budoucnu.

Konzultace zdarma k upřesnění představy a možností roubenky