Patří dřevostavby mezi vaše vysněné bydlení? Přemýšlíte, zda si vybrat moderní dřevostavbu na míru nebo katalogové řešení na klíč? Který typ stavby bude pro vás to pravé ořechové? Poradíme vám.

Jeden materiál na mnoho způsobů. V čem se dřevěné stavby liší?

Začali jste se zajímat o dřevostavby a nabídka na internetu ve vás zanechala pocit, že jsou si všechny hodně podobné? Najdete spoustu firem, které nabízí takzvanou dřevostavbu na klíč. Jedná se o několik již připravených katalogových řešení, u kterých sice máte několik variant na výběr, ale nemáte možnost přizpůsobení. Hotový projekt tak nemusí ladit s celkovým rázem krajiny, ne vždy si sami můžete vybrat vámi preferované materiály nebo se nesplní vaše požadavky na design. Zkrátka budete mít dřevostavbu jako každý druhý.

Moderní dřevostavba ale nemusí vypadat jako bungalov s dřevěným obložením či dokonce bez něj. Řešení na míru od architekta se může plně přizpůsobit vašim prioritám, preferencím či prostředí. Bydlet můžete tedy přesně podle svých představ.

Nejběžnější jsou sendvičové dřevostavby

U dřevostaveb na klíč patří mezi nejrozšířenější typy stavba ze sendvičových panelů. Nosná konstrukce se skládá z dřevěných rámů zaklopených deskami. Má výhodu v tom, že velké množství izolace se dává přímo do nosné stěny konstrukce, čímž se minimalizuje tloušťka stěny. Při pohledu na hotový dům zde často nelze poznat, že se jedná o dřevostavbu, protože dřevěné prvky nebývají v interiéru přiznané. Konstrukce sendvičového domu se buď skládá přímo na stavbě z jednotlivých prvků, nebo se díky prefabrikaci vyrábí ve výrobním závodě, kde lze docílit dokonalé přesnosti. Vlastní sestavení na staveništi trvá jen několik dní. Mezi nevýhody řadíme například to, že tenké stěny hůře tlumí zvuk. Abyste neslyšeli vše, co se kde šustne, chtějte kvalitní zvukovou izolaci.

Vyberte si konstrukční řešení podle svých představ

Při postupu na míru si můžete zvolit z většího množství konstrukčních řešení. Láká vás robustní a elegantní dřevěná konstrukce, která je v interiéru přiznaná? Není problém. A co takhle konstrukce z masivních panelů? Můžete ji mít. Nebo raději moderní roubenku, kterou vám bude každý milovník dřeva závidět? Nechte si udělat řešení na míru. Moderní dřevostavba nabízí mnoho možností.

Stále oblíbenější se stávají dřevostavby z masivních, křížem lepených panelů (CLT panelů). Mezi hlavní části konstrukce patří velkoplošné dřevěné desky. Jednotlivé části se řežou ve výrobě automatickými stroji, díky čemuž stavba probíhá velmi rychle. Masivní dřevěné konstrukce umožňují, díky své velké pevnosti, i stavby velkých budov. Dřevo se dá skvěle přiznat přímo v interiéru.

Milovníci velkých oken si často vybírají stavby z těžkého skeletu, kde dá udělat ze skla například celý štít domu. Konstrukci tvoří masivní či složené sloupy a trámy ze dřeva a oceli. A právě dřevěné těžké trámoví dává možnost vyniknout architektuře konstrukce. Díky robustní a elegantní konstrukci přiznané v interiéru poctíte nenahraditelnou atmosféru. Pro svoji pevnost může být tento typ konstrukce využit také u velkých či vícepodlažních budov, kam patří například bazény, tělocvičny či administrativní budovy.

Dřevostavby z lehkého skeletu u nás patří mezi oblíbené. Typ s klasickým vaznicovým krovem je jedním z nejvíce rozšířených typů dřevěných staveb v Česku. Najít ho můžete v různých modifikacích. Typická forma má lehkou krovovou konstrukci s vrcholovou vazničkou a krokví kotvenou do stropních nosníků.
Patříte mezi fanoušky charakteristických rohů stěn s rybinovým spojem? Zajímá vás, co obnáší stavba moderních roubenek? Pokud zvolíte moderní variantu, může vaše roubenka splňovat i vysoký komfort.

Poznejte, který typ dřevostavby je pro vás ten správný.

Architekt vám pomůže s výběrem vhodného konstrukčního řešení.

Šetřit na energiích můžete i u dřevostavby

Kvůli vzrůstajícímu trendu v cenách energií začalo mnoho lidí klást větší důraz na energetickou náročnost budovy. Nízká energetická náročnost už dávno nepatří jen mezi výsady zděných domů. V současnosti si můžete nechat postavit i nízkoenergickou dřevostavbu.

Chcete mít jistotu, že neprotopíte každý rok balík peněz? Pokud si necháváte stavět dřevostavbu na klíč, vyžádejte si od firmy Průkaz energetické náročnosti budovy nebo si nechte připsat do smlouvy podmínku o splnění kritérií nízkoenergetického domu. U varianty na míru zpracované od architekta máte velkou výhodu v tom, že si sami můžete určit, do jaké energetické třídy bude váš dům spadat. Architekt vám pomůže s orientací v této problematice a navrhne pro vás vhodné technologie.

Věděli jste, že se vaše stavba bude muset přizpůsobit územnímu plánu?

Stále váháte? Zkuste se také zamyslet nad tím, jakým disponujete pozemkem. Nachází se v oblasti mezi moderními domy, nebo převažují tradičnější varianty?

Vesnice, městské předměstí, satelitní městečko nebo samota u lesa? Každé prostředí může být vhodné pro jiný typ stavby. Moderní několikapatrový zděný dům nezapadne na venkov plný dřevostaveb, stejně jako se tradiční roubenka nehodí do města plného moderních domů. Důležité je respektovat jednotný ráz dané oblasti. Pokud byste chtěli stavbu, která se extrémně odlišuje od okolních budov, můžete narazit na rozpor s obcí. Většina obcí má totiž vlastní územní plán, který udává informace o tom, co a jak lze na daném území stavět. Předpisy mohou definovat výšku stavby, typ střechy, odstupové vzdálenosti, ochranná pásma či maximální zastavitelnost pozemku a další. Při projektu na míru od architekta se můžete spolehnout, že do návrhu všechna kritéria vaší obce zohlední a vy nebudete muset řešit zdlouhavé obíhání úřadů.

Rozhodujícím faktorem se může stát také terén vašeho pozemku či jeho atypický rozměr. Architekt vám například poradí, že na mírně svažitém až rovinatém pozemku se spíše staví přízemní domy, naopak ve svahu uvažujte o vícepodlažní dřevostavbě.

U katalogových řešení počítejte s tím, že nemáte možnost variability, navrhnutá řešení často disponují klasickou moderní obálkou a nedokáží se přizpůsobit vašemu pozemku ani rázu krajiny.

Odlište se od ostatních originálním designem

Máte vyšší nároky na design? Řešení na klíč by vás nemuselo uspokojit. Individuální projekt naopak myslí i na ty nejnáročnější požadavky. Vaše bydlení se může pyšnit originálními prvky a přitom vypadat moderně, klasicky, tradičně nebo zcela atypicky. Nemusíte však všechno vymýšlet, architekt sám přijde s návrhem podle vašich snů a životního stylu.

Dřevostavba na míru se dokonale přizpůsobí vašemu pozemku i vkusu.

Od čeho se odvíjí cena dřevostavby?

Rozhodli jste se bydlet podle sebe? Chcete jedinečnou dřevostavbu šitou na míru, která bude vyhovovat vašim požadavkům? Architekt vám vytvoří individuální návrh, který splní všechny vaše nároky a dokonale se přizpůsobí vašemu pozemku. U takového projektu se sice můžete dostat na vyšší cenu, ale zase máte jistotu, že získáte to, co jste si vysnili. Cena dřevostavby závisí především na velikosti, vnitřním členění, materiálu, použitých technologiích, vybavení nebo energetické náročnosti. Obdobně je tomu u ceny moderní roubenky.

Zvažujete, že pro realizaci vaší dřevostavby využijete služeb architekta? Kontaktujte nás a proberte s námi vaše sny, nápady i obavy. Věřte, že společně najdeme vhodné řešení, se kterým budete spokojeni.