Rekonstrukce bytu vás už nemusí strašit. Provedeme vás správným postupem krok za krokem až k vytouženému výsledku. Protože každý byt nabízí větší potenciál, než si většina lidí dokáže představit.

Nejdříve si dobře rozmyslete, co od rekonstrukce očekáváte

Ne nadarmo se říká, že kdo je připraven, tak není překvapen. Přípravná fáze patří i v procesu rekonstrukce bytu mezi ty nejdůležitější. Lidé si většinou myslí, že přesně vědí, co chtějí. Nemusí si však uvědomovat, že realita může být nakonec mnohem komplikovanější. U nás v architektonickém studiu 2MAD se klienta snažíme skutečně poznat. Klademe důraz na jeho přání a sny, která se snažíme skloubit společně s poznatky z praxe. Chceme dosáhnout výsledku pro jeho nejvyšší možnou spokojenost.

Před rekonstrukcí bytu si utřiďte myšlenky. Nejdřív si zkuste si odpovědět si na několik následujících otázek, které by vám mohly pomoci:

  • Jaké mám reálné finanční možnosti?
  • Myslím na to, že rekonstrukce je zdlouhavý proces, který vždy přinese nějaká překvapení a časově se na začátku velmi těžko odhaduje délka trvání? Počítám proto s časovou rezervou?
  • Myslím na to, že výběr stavební firmy může zabrat nějaký čas? Beru také v úvahu, že dodací lhůty některých prvků interiéru se mohou prodloužit?
  • Mám zajištěné zaměření stávajícího stavu a prověření technického stavu nemovitosti?
  • Jak rozsáhlou rekonstrukci chci? Chystám se zasahovat do nosných konstrukcí? Potřebuji mít stavební povolení?

Pokud si na všechny otázky dokážete odpovědět, pak jste pravděpodobně připraveni začít. A my vám rádi pomůžeme. Stačí nás kontaktovat.

Proč se vyplatí mít dobrého architekta?

Architekt není jen někdo, kdo vám navrhne hezký byt. Provede a podpoří vás během celého procesu, jako je tomu například u rekonstrukce na klíč. Pomůže vám při jednání s projektanty, úředníky a dodavateli nebo při dozoru stavby. S jeho pomocí se stane vaše bydlení nejen krásné, ale také praktické a funkční. Architekt vám nabídne nejen své poznatky ze studií a mnoho zkušeností z praxe, ale dokáže také přijít s praktickými nápady, které by vás samotné možná ani nenapadly. V interiéru se nachází totiž mnoho detailů, které když se nevyřeší včas, tak mohou způsobit zbytečné předělávky. A ty stojí čas i peníze.

Architekt pro vás zpracuje architektonickou studii, která obsahuje ideový návrh dispozice a návrh materiálového a barevného řešení. Ve stavební části se řeší změna dispozice, návrh stavebních úprav, nové rozvody, elektřina, vytápění a další instalatérské rozvody. Ve druhé části vybírá architekt s klientem konkrétní prvky interiéru od povrchů stěn, stropů a podlah, přes výběr nábytku, osvětlení, sanity, až po typy vypínačů nebo kliky.

Narozdíl od rekonstrukce na klíč je vám spolupráce s architektem ušitá na míru. Architekt vyhoví všem vašim přáním a životnímu stylu, aby se vám v bytě dobře bydlelo.

Architekt vám navrhne interiér podle vašich potřeb i koníčků.

Architekt vám navrhne interiér podle vašich potřeb i koníčků.

Výběr stavební firmy se nevyplatí podceňovat

Vybrat vhodnou stavební firmu může být tvrdý oříšek. Nechte si zpracovat cenové nabídky od několika firem, ať máte na výběr z více možností. Při rozhodování nekoukejte jen na ceny, berte v potaz reference jiných realizací. Pokud můžete, tak se běžte na stavbu či hotové dílo podívat. S výběrem vám může pomoci architekt, který dokáže posoudit cenové nabídky a poradí vám i při oslovení truhlářů a dalších řemeslníků pro dodávku atypických prvků interiéru, například kuchyně nebo šatní skříně.

Řešíte, jestli poptat vše u jedné firmy nebo jestli poptat několik jednotlivých řemeslníků? Doporučujeme vám nechat si celou rekonstrukci zastřešit jednou firmou. Při objednávání více řemeslníků nemáte záruku za jejich práci a koordinace stavby se můžete stát velmi obtížně řešitelným problémem. Chtěli byste si některé práce udělat svépomocí? Myslete na to, že vám to pravděpodobně zabere minimálně dvojnásobek času a opravy vašich případných chyb se také výrazně odrazí na stavu vaší peněženky.

Všechny nedostatky řešte už v průběhu rekonstrukce

Dobrý výběr kvalitní stavební firmy oceníte už v průběhu rekonstrukce. Raději ale nepočítejte s tím, že vás už nečekají jiné starosti. Na řemeslníky se musí dohlížet. Pokud nemáte stavbyvedoucího, který vše pohlídá, ujistěte se, že řemeslníci dělají vše podle plánu. Tato činnost vás může stát hodně hodně času. Oproti tomu architekt si dohled nad rekonstrukcí vezme pod svá křídla.

Doporučujeme se řídit zlatým pravidlem – co se neudělá teď, se neudělá už nikdy. Všechny nedostatky tedy řešte hned a požadujte jejich nápravu.

Rekonstrukce bytu je vždy živá věc, která s sebou přináší spoustu nečekaných zvratů.

Jak spočítat cenu rekonstrukce bytu?

Máte strach, kam až se může vyšplhat cena vaší rekonstrukce? Zajímá vás, na čem všem závisí? Cena se odvíjí hned od několika faktorů, které byste měli znát a počítat s nimi při tvorbě rozpočtu. Položte si následující otázky:

  • Jak rozsáhlou rekonstrukci chci? Chystám se zasahovat do nosných konstrukcí nebo budu jen měnit povrchy a nábytky?
  • Znám technický stav rozvodů v bytě? Vím, zda potřebují výměnu?
  • Mám v úmyslu měnit zdroje vytápění či přidávat technologie, které mi pomohou snížit energetickou náročnost? Jsem si vědom toho, že každá další změna navýší rozpočet?
  • Preferuji vybavení interiéru dělané na míru? Pokud ano, myslím také na to, že atypické prvky vyjdou dráž než hotové typové prvky?
  • Je můj byt dobře dostupný? Pokud se můj byt nachází ve vyšších patrech bez výtahu, počítám s vyššími stavebními náklady kvůli ztížené manipulaci s materiálem?

Ať již plánujete rekonstrukci v jakémkoliv rozsahu, nezapomeňte si udělat rezervu. Rekonstrukce bytu často žije vlastním životem a přináší překvapení i nečekané zvraty, které mohou nastat i při sebelepším plánování. A právě tyto nečekané náklady člověka zbytečně stresují, takže s rezervou 10 až 20 % se ušetří mnoho starostí.
Zdá se vám, že celou rekonstrukci bytu nedokážete zvládnout sami? Jsme tu pro vás. Vaši představu přivedeme k životu bez starostí, efektivně, ekologicky, ekonomicky a v předem domluvených termínech. Tak se nám ozvěte.