Zajímá vás, co obnáší stavba půvabných roubenek? Pokud zvolíte moderní variantu, může vaše roubenka splňovat i nízkoenergetický standard budov a vysoký komfort.

Je pro vás roubená stavba to pravé?

Milujete vůni dřeva a toužíte po souznění s přírodou, ale zároveň nechcete slevit z komfortu bydlení, designu a ekologických parametrů? Moderní roubená stavba se vám nabízí. V roubence budete přírodě přímo na dosah ruky a hřejivý pocit dřeva vás bude provázet každý den.

Stavba moderních roubenek má mnoho možností. Ať už toužíte jen po víkendové chatě nebo plnohodnotném bydlení, roubené stavby dokáží vašemu přání vyhovět. 

Dnes velmi oblíbené velké prosklené plochy může mít i roubenka. Velká okna vám zajistí ještě větší spojení s přírodou a nádech moderního designu. Při jejich realizaci je ale nutné počítat s tím, že systémy posuvného otvírání (HS portály) jsou finančně náročnější. Důležitým estetickým prvkem roubenky je střecha. Zvolit můžete tradiční sedlovou střechu s taškami, hliníkovou krytinou nebo i travnatým a rozchodníkovým pokryvem. Tato tzv. zelená střecha posune vaši roubenku ještě blíže k přírodnímu bydlení. Zatímco tradičním roubenkám vévodí právě tyto sedlové střechy, u moderní roubenky si můžete vybrat i moderní rovnou variantu v různých provedeních. O vzhledu roubené stavby rozhoduje také střešní izolace. Při volbě levnější mezikrokevní izolace jsou dřevěné trámy zakryté, naopak u nadkrokevní izolace vám dřevěné trámy zůstanou odhalené a krásné na pohled. Všechna konstrukční řešení se plánují již v rámci projektů roubenek.

Zjistěte, na co si dát pozor při stavbě roubenek.

Vzhled moderní roubenky má mnoho možností.

Moderní roubené stavby jako ekologické bydlení

Upřednostňujete dlouhotrvající hodnoty a ekologický životní styl? Moderní roubenka splní i tyto požadavky. Dřevo při cestě z lesa do roubené stavby s sebou nese nižší enviromentální zátěž v porovnání s ostatními stavebními materiály. Beton, ocel ani hliník nemohou konkurovat dřevu ve spotřebě množství energie na těžbu, zpracování a přepravu. Navíc stromy během svého života pohlcují skleníkové plyny. Výhodou je, že povrchová teplota dřeva je ve srovnání se zdivem vyšší, v zimě tak stačí dům vytápět asi jen na 20 °C. Dřevo si také lépe teplo udržuje a v létě se naopak tak rychle nevyhřeje.

Pokud plánujete v roubence bydlet, doporučili bychom vám investovat do nízkoenergetické varianty. Investované peníze se vám během několika let vrátí na ušetřených energiích a zároveň vám zajistí velmi dobrý tepelný komfort. U roubenek určených k bydlení je důležité dbát na tloušťku obvodové stěny, která by měla být minimálně 28 cm. U staveb pro rekreační účely stačí tloušťka od 12 cm.

Stavba roubenek začíná u architektonické studie

Prvním krokem ke stavbě vaší vysněné roubenky je architektonická studie. Spolupráce s architektem vám poskytne řadu výhod. Oproti hotovým řešením vám architekt vytvoří individuální projekt na míru, který oceníte především pokud disponujete netradičním stavebním pozemkem. Díky studii se 3D modelem také získáte jasnou představu o reálné podobě roubenky. Zjistíte tak, co přesně chcete a jak bude vaše roubenka vypadat. Zároveň budete moci uspokojit ty nejvyšší nároky na design. Zohledněny budou i vaše požadavky na využívání domu. Sami si budete moci rozvrhnout uspořádání a vybavení jednotlivých místností. 

Architektonická studie také může zohledňovat charakteristické prvky pro dané území. Díky tomu bude vaše roubená stavba doplňovat obraz lokality, kde žijete a stane se jedinečným pojítkem mezi moderním světem a historií.

U roubených staveb je obzvlášť důležité mít celý projekt dopředu vymyšlený a schválený. Rozvody se totiž dělají již při výrobě jednotlivých prvků a nosná konstrukce zde funguje jako pohledová, protože není ničím opláštěná ani schovaná. 

Díky architektonické studii získáte jasnou představu o reálné podobě roubenky.

Stavba roubenky vás překvapí svou rychlostí

Při realizaci stavby je důležité, aby budoucím majitelům v novém domě dobře žilo a aby výsledek odpovídal navrhnutému projektu. 

Montáž, kterou provádějí odborné realizační firmy, je díky přesně opracovaným dílům a detailně promyšlenému plánu, velmi rychlá. Její sestavení připomíná velkou dřevěnou stavebnici. Při volbě vhodného materiálu můžete svou roubenou stavbu obývat brzy po dokončení montáže. Díky zpracování dřeva na CNC, do sebe jednotlivé díly dokonale zapadají a není potřeba vyplňovat spáry různými hmotami. Stěny si tak zachovávají neprůvzdušnost a ve finále se utěsní pouze izolační komprimační páskou. Na přání lze také doplnit typickou bílou dřevěnou lištu v místě spáry, která při této metodě chybí.

Cena realizace roubenky se odvíjí od její velikosti, vnitřního členění, zvoleného materiálu, použitých vnitřních technologií a vybavení a její energetické náročnosti. 

Pokud její realizaci zvažujete a rádi byste probrali vaše možnosti a sny, napište nám a společně se můžeme podívat na nejvhodnější řešení právě pro vás. Kromě architektonické studie a projektové dokumentace se dokážeme postarat i o celou realizaci stavby vaší roubenky. Vy tak nebudete muset řešit žádná povolení ani koordinaci stavby. Rovněž vám můžeme pomoci s výběrem vybavení interiéru.