Zvažujete stavbu moderní roubenky a chcete se zorientovat, na kolik vás taková stavba vyjde? Na cenu roubenky má vliv mnoho faktorů, v tomto článku se dozvíte o těch nejdůležitějších. 

Jaká je cena moderní roubenky? 

Cena realizace roubenky se odvíjí od její velikosti, vnitřního členění, zvoleného materiálu, použitých vnitřních technologií,  vybavení a její energetické náročnosti. Dále také od toho, jestli si vyberete řešení na klíč nebo se rozhodnete pro spolupráci s architektem. Architekt vám oproti již hotovým řešením vytvoří individuální projekt. Ten oceníte zejména tehdy, pokud disponujete netradičním stavebním pozemkem nebo máte vyšší nároky na design. Cena dřevostavby se tedy může značně lišit, a pokud již nyní víte, že byste pro svůj projekt potřebovali konzultaci s architektem, neváhejte nás kontaktovat


Architektonická studie a projektová dokumentace

Cena za architektonickou studii moderní roubenky se aktuálně pohybuje v rozmezí zhruba od 90 do 180 tisíc korun. Výslednou studii dostanete jako 3D model, takže získáte jasnou představu o tom, jak bude vaše roubenka vypadat. Studie dále obsahuje usazení stavby na pozemku, půdorysy, pohledy, vizualizace a v případě zájmu také návrh na uspořádání a vybavení jednotlivých místností. 

Pokud již máte vybrané architektonické řešení, pro vyřízení stavebního povolení dále potřebujete projektovou dokumentaci. Základní projektová dokumentace obsahuje návrh nosné konstrukce a její cena se pohybuje od 150 000 Kč. Pokud byste měli zájem o zpracování dokumentace včetně všech profesí a přípojek, záleží na tom, jak složité řešení si zvolíte. 

Velikost roubenky a vnitřní členění

Stačí vám pouze orientační cena? Pro výchozí odhad ceny stavby moderní roubenky lze využít její zastavěnou plochu s několika upřesňujícími detaily ohledně struktury. Pro přesnější určení základní ceny je potřeba rozhodnout pár věcí. Například jestli budete chtít přízemní roubenku nebo podkroví a jestli potřebujete další doplňky jako například zastřešenou terasu nebo balkon. Pokud již nyní víte, jak velkou roubenku chcete mít, rádi vám zašleme předběžnou cenovou kalkulaci. Pro přesnější cenu určitě doporučujeme zvážit přípravu nákresu, který zahrnuje návrh roubeného skeletu s krovem. Toto nacenění se více blíží finálnímu rozpočtu a můžete ho použít jako podklad pro zajištění vhodného financování vámi vybrané stavby v bance. 

Materiál na stavbu

Ceny materiálů se v současnosti velmi rychle mění. Všeobecně lze říct, že nejlevnější variantou je výroba moderní roubenky z KVH hranolů pro krovy a vnitřní stěny v kombinace s roubením z hranolů BSH. Jedná se o sušené hoblované hranoly ze smrkového nebo borovicového dřeva, u kterých lze díky délkovému napojování dosáhnout délky až 13 m. Ty se během stavby používají pro pohledové i nepohledové konstrukce v různém opracování s ohledem na jejich umístění. Aktuální cena smrkových KVH hranolů se pohybuje okolo 14 tisíc Kč* za m3 bez opracování.

BSH hranoly aktuálně koupíte za cenu zhruba 30 000 Kč* za m3. Náročnější uživatelé si pro realizaci moderní roubenky mohou vybrat kvalitnější dřeviny jako je cedrové dřevo, borovice nebo modřín. Jedná se o dřevo s delší životností a lepšími technickými parametry. Na druhou stranu u těchto druhů dřevin počítejte s mnohonásobně vyšší pořizovací cenou. 

Stačí vám malá roubenka? Pro tu nejmenší roubenku budete potřebovat objem dřeva 25 m3 na roubení a stěny a dalších 8 až 12 m3 na krov. V případě dvoupodlažní je potřeba doplnit také stropní konstrukci, která může být dalších 6m3. Další náklady můžou být případně zapuštěné podlaží do terénu (suterén), který roubený být nemůže (beton/zdivo). Ostatní konstrukce a materiály se neliší od cen u jakéhokoliv jiného domu. 

*Ceny platné pro rok 2022

Stavební práce

Při každé realizaci nám záleží na tom, aby se budoucím majitelům v jejich novém domě dobře žilo. Zároveň dbáme na to, aby výsledná nemovitost odpovídala tomu, co jsme v projektu navrhli. Při poptávce moderní roubenky v našem studiu vám proto nejenom rádi vytvoříme architektonickou studii a projektovou dokumentaci, ale postaráme se i o celou realizaci stavby. 

V případě zájmu vyřídíme všechna stavební povolení, stavbu zkoordinujeme od začátku až do konce a pomůžeme vám navrhnout vybavení interiéru. Máte hotový projekt od jiného studia, ale nejste s ním spokojení? Můžete se na nás obrátit i s žádostí o jeho revizi, během které projekt upravíme podle vašich přání a odstraníme případné chyby. U ceny stavby také zohledníme to, v jaké lokalitě budeme stavět. Vliv na cenu má i to, jak tam dopravíme materiál, jestli je na místě možné používat jeřáb nebo jestli má váš stavební pozemek jiné specifické požadavky. 

Energetická náročnost moderní roubenky

Pokud přemýšlíte nad nízkoenergetickou roubenkou, počítejte také s vyšší cenou. Tato investice se vám během let vrátí na ušetřených energiích, pokud se rozhodnete v roubence také bydlet. Při omezeném rozpočtu a využívání roubenky jenom jako víkendového letoviska zvažte, jestli se vám investice do pasivní stavby vyplatí. 

U návrhu nízkoenergetické roubenky se používá certifikovaný konstrukční systém, kdy se do roubené dvoustěny svisle vkládá tepelná izolace z minerální vlny. Tato konstrukce se vyrábí z vysušeného lepeného dřeva a mnohem lépe splňuje technické vlastnosti pro nízkoenergetické dřevostavby než konstrukce z jednotlivých masivních trámů.  

U moderní roubenky si můžete také vybrat neviditelný spoj nebo jiné designové varianty. 

Výhodou moderních roubenek je přírodě blízké bydlení, ve kterém má člověk hřejivý pocit dřeva. Takové bydlení působí útulně a není potřeba vytápět na tak velké teploty oproti zděným nebo jinak omítnutým domům. 

Toužíte po vzhledu staré roubenky?

V původních roubenkách se stěny vyráběly pomocí ručně obráběných hranolů s mezerami vyplněnými jílem. Moderní roubenka se do výroby připravuje podle vstupního projektu zpracováním dřeva na počítačem řízeném CNC obráběcím centru s pouze milimetrovými odchylkami. Výhodou této přípravy je možnost vyřezání hranolů s perem a drážkou, takže do sebe jednotlivé díly stavby dokonale zapadají. Mizí tak potřeba vyplňování spár různými hmotami. Stěny si zachovávají neprůvzdušnost a k finálnímu utěsnění stačí pouze izolační komprimační pásky. Chybí ovšem charakteristická bílá linie, kterou lze v případě zájmu investora doplnit bílou dřevěnou lištou v místě spáry. 

Příprava takto vypadající roubenky se cenově od ostatních roubenek neliší. Pokud byste tedy rádi respektovali charakteristické prvky vašeho regionu, stačí je zohlednit již ve výchozím návrhu celé stavby.

Celková cena roubenky

Jak asi tušíte, cena dřevostavby roubeného typu se může lišit řádově v milionech podle toho, jaký druh a velikost si vyberete. Pokud její realizaci zvažujete a rádi byste probrali vaše možnosti a sny, napište nám a společně se můžeme podívat na nejvhodnější řešení právě pro vás. Stačí nás kontaktovat.