V Čechách býval pojem dřevostaveb ještě donedávna spojovaný hlavně s roubenkami a chatovou výstavbou. I u nás se ale do povědomí lidí čím dál víc dostávají moderní dřevostavby. Ty se vyrábějí za pomoci nejnovějších technologií a zároveň posouvají mýty o krátké životnosti těchto staveb do dávné minulosti.

Moderní dřevostavba nabízí mnoho designových možností

Pokud jste se o moderní dřevostavby začali zajímat teprve nedávno, možná ve vás nabídka na internetu zanechala pocit, že jsou si všechny hodně podobné. Každá moderní dřevostavba ale nemusí nutně vypadat jako bungalov s dřevěným obložením. Jaké typy dřevěných staveb vznikají pod taktovkou renomovaných architektů?

 

Inspiraci najdete u nás i ve světě

 

Stavby ze dřeva nacházejí oblibu po celém světě hlavně mezi těmi, kdo chtějí žít ekologicky a v harmonii s přírodou. Díky moderním technologiím mohou dřevěné stavby dosahovat i velkých rozměrů, a tak narazíte nejen na malé domky, ale i na luxusního bydlení ve velkém stylu. 

 

Pokud hledáte inspiraci, pak za shlédnutí určitě stojí seriál Nejpozoruhodnější domy světa od ABC, WIO od OBC nebo YDO od LŮB. Společnými prvky těchto staveb bývají velká okna, která rámují rozmanité výhledy do krajiny, a využití dřeva jak pro konstrukci, tak pro estetické vyznění celého objektu. Oproti cihlovým domům dřevostavby navíc postavíte i v místech, kam se běžně nedostane těžká technika, a tak je najdete i na skalách nebo třeba v korunách stromů.

 

Moderní dřevostavby se dokáží skvěle přizpůsobit i těm nejnáročnějším podmínkám

 

Zvažujete stavbu dřevostavby?

 

Pokud máte atypický pozemek, určitě nezoufejte. Místo, které se vám na začátku zdá naprosto nevhodné, může naopak v očích architekta vypadat jako splněný sen. Stačí mu proto do rukou vložit potřebnou důvěru a jen pozorovat, jak spolu s projektantem převede i ty nejnáročnější konstrukční výzvy k životu

Stavíme dřevostavbu na skále podle našeho návrhu

 

Realizační tým celou stavbu připravuje dopředu, takže ji na místě už jenom poskládá jako stavebnici. Vznik domu od základové desky po střechu proto trvá jen pár týdnů, čímž představuje menší zásah do životního prostředí a oproti cihlovým domům vychází výhodnější časově i finančně. Výstavba není omezená počasím, a tak můžete stavět téměř kdykoliv. 

 

Jak se moderní dřevostavba staví?

Velký kus práce vzniká už za projekčním stolem, kde speciální software přesně spočítá požadovaný rozměr každého kusu dřeva. Stroje na pile pak automaticky připravují jednotlivé řezy, které budou potřeba. Ty pak na stavbu přijíždí po řadách, kde se již jen skládají dohromady.

Pro nosníky velkých rozměrů se používají tzv. lepené masivní trámy, díky kterým se dají vyrobit i nadstandardní rozměry. I spoje lze vyřešit bez použití kovů, v našich dřevostavbách používáme moderní skryté spoje, které nejsou vidět a eliminují ztráty tepla a nežádoucí proudění vzduchu. Pro izolace volíme dřevovláknité desky, přírodní materiály z dřevní hmoty, které se vyznačují skvělými izolačními vlastnostmi srovnatelnými s minerálními vlnami.

 

Skrytý spoj v moderní dřevostavbě

Očekáváte od svého domu něco navíc? Přijďte s námi probrat vaše představy o svém bydlení a třeba i vy odejdete s rozhodnutím, že právě moderní dřevostavba pro vás bude tou nejlepší volbou.