V Čechách býval pojem dřevostaveb ještě donedávna spojovaný hlavně s roubenkami a chatovou výstavbou. I u nás se ale do povědomí lidí čím dál víc dostávají moderní dřevostavby, které se vyrábějí za pomoci nejnovějších technologií. Mýty o jednoduchosti těchto staveb už tak patří do dávné minulosti. 

 

Moderní dřevostavba nabízí mnoho designových možností

 

Pokud jste se o moderní dřevostavby začali zajímat teprve nedávno? Možná ve vás nabídka na internetu zanechala pocit, že jsou si všechny hodně podobné. Ne vše ale musí nutně vypadat jako bungalov s dřevěným obložením. Jaké typy dřevěných staveb vznikají pod taktovkou renomovaných architektů?

Inspiraci najdete u nás i ve světě

 

Stavby ze dřeva nacházejí oblibu po celém světě hlavně mezi těmi, kdo chtějí žít ekologicky a v harmonii s přírodou. Díky moderním technologiím mohou dřevěné stavby dosahovat i velkých rozměrů, a tak narazíte nejen na malé domky, ale i na luxusního bydlení ve velkém stylu. 

Pokud hledáte inspiraci, pak ji najdete například v magazínu Dřevo a stavby nebo v seriálu Nejpozoruhodnější domy světa. Společnými prvky moderních dřevostaveb bývají velká okna, která rámují výhledy do okolní krajiny, a využití dřeva jak pro konstrukci, tak pro fasádu. Oproti cihlovým domům dřevostavby navíc postavíte i v místech, kam se běžně nedostane těžká technika, a tak je najdete třeba i na skalách nebo v korunách stromů.

moderní dřevostavba

Moderní dřevostavba se dokáže přizpůsobit i těm nejnáročnějším podmínkám.

Moderní dřevostavba může stát na místě už za pár týdnů

 

Velký kus práce na dřevostavbě vzniká už za projekčním stolem, kde speciální software přesně spočítá požadovaný rozměr každého kusu dřeva. Stroje na pile pak automaticky připravují jednotlivé řezy, které budou potřeba. Ty pak na stavbu přijíždí po řadách, kde se již jen skládají dohromady jako stavebnice. Vznik domu od základové desky po střechu proto trvá jen pár týdnů, čímž představuje menší zásah do životního prostředí. Oproti cihlovým domům vychází z tohoto hlediska časově i finančně výhodněji. Výstavba navíc není omezená počasím, a tak můžete stavět téměř kdykoliv.

Pro nosníky velkých rozměrů se používají tzv. lepené masivní trámy, díky kterým se dají vyrobit i nadstandardní rozměry. I spoje lze vyřešit bez použití kovů, v našich dřevostavbách používáme moderní skryté spoje, které nejsou vidět a eliminují ztráty tepla a nežádoucí proudění vzduchu. Pro izolace volíme dřevovláknité desky, přírodní materiály z dřevní hmoty, které se vyznačují skvělými izolačními vlastnostmi srovnatelnými s minerálními vlnami.

 

Proč právě dřevo?

 

Dřevo jako stavební materiál nabízí mnoho unikátních vlastností, a tak není divu, že jeho popularita neustále roste i mezi náročnější klientelou. Pro luxusní stavby se používají hlavně borovice a modříny ze severských zemí nebo ze Sibiře. Tento typ dřeva nepraská, takže vydrží v původním stavu i několik staletí. Jeho vlastnosti se navíc vylepšují nejmodernějšími impregnačními nátěry. 

S povrchem dřeva se dá různě pracovat, a tak se setkáte například s unikátní antracitovou fasádou, která vznikne opálením sibiřského modřínu, nebo fasádou s velmi výraznou strukturou dřeva, které se dosahuje drásáním (kartáčovaním). 

Zvažujete stavbu dřevostavby?

Pokud máte atypický pozemek, určitě nezoufejte. Místo, které se vám na začátku zdá naprosto nevhodné, může naopak v očích architekta vypadat jako splněný sen. Stačí mu proto do rukou vložit potřebnou důvěru a jen pozorovat, jak spolu s projektantem převede i ty nejnáročnější konstrukční výzvy k životu. 

stavíme dřevostavbu na skále

Stavíme dřevostavbu na skále podle našeho návrhu

Očekáváte i vy od svého domu něco navíc? Přijďte s námi probrat vaše představy o svém bydlení a třeba i vy odejdete s rozhodnutím, že dřevostavba pro vás bude tou nejlepší volbou.