Project Description

MEZONETOVÝ BYT VE SKANDINÁVSKÉM STYLU

Někteří klienti mají velmi jasnou představu o tom, jaké bydlení si přejí. Tak tomu bylo i v případě majitele bytu v Havanské ulici na pražské Letné, který si jako cestovatel kromě čistého skandinávského stylu zamiloval také saunování. Tím, že nás ke vzájemné spolupráci pozval včas, získal nejenom partnera pro realizaci, ale také jsme mu mohli pomoci s výběrem a zajištěním vhodné nemovitosti.

Místo stavby: Letná, Praha 7
Plocha bytu: 135 m², terasa: 13 m²
Dispozice: 4+kk
Studie: 2015, Realizace: 2016 – 2018

PŘÍBĚH PROJEKTU

Starý byt s malou terasou

Na začátku celého projektu stál mezonetový byt o výměře 140 m², který na první pohled nepůsobil příliš dobře. Zvolené dispozice příliš nefungovaly a terasa, která byla klientovým hlavním přáním, působila se svými  8 m² dost stísněně. Klient byl naštěstí otevřený novým možnostem, a tak jsme mohli navrhovat razantní změny a odvážná řešení. To nám umožnilo naprosto změnit dispozici obou podlaží, terasu otevřít do prostoru a vytěžit z plochy bytu maximum.

Prostorná terasa proměnila podkroví k nepoznání

Klient chtěl původně řešit hlavně nový interiér, ten ale neodpovídal tomu, jak chtěl svůj byt užívat. Proto vznikla úplně nová dispozice, která zahrnovala co největší terasu, novou ložnici s vlastní šatnou, koupelnou a samostatnou toaletou. Jako bonus jsme do manželského studia, které tvoří celé horní patro bytu, naplánovali také saunu s výhledem ven.

Konstrukčně i legislativně byla největším oříškem nová terasa.  Abychom ji mohli co nejlépe propojit s interiérem, navrhli jsme zásah do střechy podkroví a vytvořili velkoplošné rohové zasklení ložnice. Protože Letná spadá do památkové zóny, musel náš návrh projít schválením od památkářů, kteří ale nebyli takovým změnám ze začátku příliš naklonění. Horní patro bylo navíc součástí půdy, s jejíž krovovou konstrukcí nešlo hýbat. Nakonec se nám ale podařilo vše prosadit a výměru terasy téměř zdvojnásobit.

Průběh rekonstrukce

Samotná realizace s sebou přinesla mnoho výzev. Rekonstrukce bytů ve starých činžovních domech při nesou něco nepředvídaného, s čím dopředu nebylo možné počítat. Sauna s terasou potom byly stěžejními prvky celé rekonstrukce, které bylo nutné řešit zejména z technického hlediska. Například u sauny bylo nezbytné vyřešit odvod tepla a vlhkosti, což bylo provedeno nuceným odvětráváním. Konstrukčně i legislativně největším oříškem celé přestavby pak byla terasa. Abychom mohli terasu co nejlépe propojit s interiérem, navrhli jsme zásah do střechy podkroví a vytvořili velkoplošné rohové zasklení ložnice. Jelikož se však činžovní dům nachází v památkové zóně, tento návrh jsme museli konzultovat s orgány památkové péče, u nichž musel projít schvalovacím procesem. Prostor terasy se tak téměř zdvojnásobil. Bonusem je potom okno, kterým je ze sauny vidět ven na terasu.

Splněný sen

I přes veškerá úskalí se byt podařilo zrealizovat k maximální spokojenosti jeho majitelů. Kompletně změněné dispozice bytu na rodinných 4+kk vnímají velmi pozitivně, stejně tak vybudování sauny a také vyřešení problému přílišného zkosení horní mezonetové části bytu s rekonstrukcí přilehlé terasy. Spolupráce majitelů s architektkou probíhala ke spokojenosti obou stran, v současné době už společně pracujeme na dalším projektu.