Ačkoliv je cena architekta obvykle jen zlomkem nákladů z ceny stavby, leckdo v jejím určení může tápat a může se nechat ošidit. Jak tedy určit cenu někoho, kdo vám pomůže splnit sny o ideálním bydlení nebo smysluplné investici? Nejprve je třeba porozumět tomu, v čem práce architekta spočívá. Nejde totiž jen o architektonickou studii. Jeho práce může obnášet mnohem více a ve finále díky ní můžete i ušetřit.

Nešetřete na začátku, ale na konci

Většina lidí si neuvědomuje, že náklady od návrhu po realizaci stavby jsou v součtu pořád zhruba stejné. Čím víc se snažíte ušetřit na začátku, tím víc totiž zaplatíte v průběhu realizace za předělávky, reklamace a dodatečnou koordinaci. Výsledek takových oprav navíc často končí kompromisem, protože vrátit zpět vše nejde a přestěhování do nového nelze protahovat donekonečna. Architekt je sice nesporná počáteční investice, ale o výslednou kvalitu se dokáže postarat, což se o předchozí variantě říci nedá. Ve finále s ním tedy ušetříte. Co pro vás v jednotlivých fázích stavby udělá?

Cena architekta za studii

Pokud chcete kvalitní výsledek, bez dobré architektonické studie se neobejdete. Potřebujete totiž znát možnosti a podmínky pro zástavbu či úpravy v konkrétní lokalitě, ujasnit si představu toho, co opravdu chcete, a vytvořit návrh na míru vašim potřebám a místu. Studie zahrnuje návrh usazení stavby na pozemku, architektonické půdorysy, pohledy, vizualizace a výstupy ze 3D modelu, díky čemuž budete mít vy i architekt komplexní a ucelenou představu o rozsahu, fungování, uspořádání, vzhledu stavby zevnitř i zvenku a o vybraných materiálech pro konstrukce i interiér. Tohle všechno řešíte s architektem a postupně upřesňujete během společných schůzek. Čím přesnější výstup, tím lépe, osvědčil se nám formát BIMx nejen na odevzdávku, ale už při konzultacích návrhu.

Kolik v tomto případě stojí architekt, závisí vždy na konkrétních parametrech zakázky. Ať už jde o novostavbu, nebo rekonstrukci bytu, studie za interiér se u nás pohybují zhruba mezi 120–150 tisíci korun a studie na rodinný dům mezi 150–220 tisíci (ceny jsou aktuální k 01/2024). Návrhy komerčních objektů jsou specifické a jejich cena lze určit až s konkrétním zadáním.

Představu o podobě a rozsahu architektonické studie si můžete udělat na konkrétních příkladech z naší praxe.

Od čeho se odvíjí cena architekta?

Cena architekta se může zdát vysoká, když ale zjistíte, co vám tato investice přinese, nebude vám líto vložit do projektu víc peněz hned na začátku. V rámci procesu je stejně utratíte, je to jen otázka načasování.

Cena za koordinaci a zpracování dokumentace

Jak už jsme psali dříve, práce architekta u nás nekončí ani nezačíná architektonickou studií. Protože peníze vložené do kvalitní studie se vám zhodnotí jen tehdy, pokud si ohlídáte i další fáze procesu. Se zpracováním technické dokumentace totiž nastává další rovina zpřesňování podoby stavby či rekonstrukce. V tuto chvíli je potřeba domyslet a zapracovat konkrétní specifikace konstrukcí, návazností, technologií a materiálů, vyjednat vše s úřady a na příslušných místech, vytrpět náležité čekací lhůty a případně zapracovat dodatečně požadované úpravy. Hlavní objem práce je na projektantovi a dalších odbornících, kteří by měli být stále v úzkém kontaktu s architektem, protože jedině ten dokáže udržet kvalitu návrhu napříč všemi zpracovávanými stupni dokumentace. Ostatně o spolupráci architekta a projektanta jsme již psali.

Cenu za koordinační práci architekta ve fázi zpracování dokumentace nelze vyčíslit předem – tedy dříve, než je hotová architektonická studie. Vše závisí na rozsahu a podobě stavby či rekonstrukce.

Cena architekta za autorský dozor

Třetí zásadní etapou je samotná realizace. Během ní funguje architekt jako autorský dozor na stavbě. Hlídá, zda se vše provádí v souladu se zpracovaným návrhem, a je tlumočníkem mezi vámi a stavbou. Díky němu se dokážete v určitých momentech dobře rozhodnout nebo ozvat a nikdo vás jako laika nepřebije zavádějícími argumenty. Právě tuto pomoc lidé v konečném důsledku ocení nejvíce. Jedna věc je totiž mít plán na papíře a druhá, jak se povede jeho realizace včetně předání a udržení všech myšlenek.

Ani v tomto případě nelze cenu za práci stanovit fixně. Kolik stojí architekt se v tuto chvíli odvíjí nejen od velikosti stavby, ale i od složitosti detailů a technologií, schopností stavební firmy i dodavatelů a celkové situace na stavbě. Osvědčilo se nám fungovat na bázi současné hodinové sazby, kterou vám rádi na dotaz sdělíme. Klientům pro přehled a kontrolu sdílíme tabulku s hodinami aktuálně strávenými na stavbě a funguje to skvěle.

Ceny bytového architekta

Cena architekta se vám vrátí ve vyšší hodnotě nemovitosti a spokojeném bydlení jedině tehdy, pokud budete mít dobrého partnera na dotažení, ohlídání a koordinaci celého procesu. K tomu, aby se vše odladilo včas, slouží různé stupně projektové dokumentace – na fotce vidíte porovnání míry jejich podrobnosti (studie – dokumentace pro stavební povolení – dokumentace pro provedení stavby).

Naše zkušenosti se stanovením ceny

Práce architekta není produkt, ale služba, která se odvíjí a upřesňuje podle jednotlivých fází. Proto od nás na první schůzce neuslyšíte žádné přesné částky. Přesnou cenu obvykle poskytují zejména ti, co chtějí rychle získat zakázku, ale pak vám s výmluvami cenu i několikrát zvýší, popř. ti, kteří nabízejí pouze standardní řešení. Takové ale pravděpodobně nechcete, když poptáváte architekta.

My s vámi chceme již od začátku jednat narovinu, proto nabízíme první schůzku zdarma. Na ní si projdeme představy a možnosti. Teprve poté posíláme cenovou nabídku s hrubým harmonogramem a konkrétní částkou za první fázi, tedy architektonickou studii. To jediné lze v tu chvíli určit. Jedno je však jasné, cena architekta je vždy jen zlomek nákladů z celkové stavby. Pokud preferujete promyšlené řešení na míru vašemu životnímu stylu, vyplatí se zpočátku a v průběhu vložit do procesu víc peněz než pak na konci bez garance kvalitního výsledku.

Chcete si s námi domluvit první nezávaznou schůzku zdarma? Ozvěte se nám.