Od čeho se odvíjí cena architekta?

Od čeho se odvíjí cena architekta?

06.01.2021

Ačkoliv je cena architekta obvykle jen zlomkem nákladů z ceny stavby, leckdo v jejím určení může tápat a může se nechat ošidit. Jak tedy určit cenu někoho, kdo vám pomůže splnit sny o ideálním bydlení nebo smysluplné investici? Nejprve je třeba porozumět tomu, v čem práce architekta spočívá. Nejde totiž jen o architektonickou studii. Jeho práce může obnášet mnohem více a ve finále díky ní můžete i ušetřit.

Nešetřete na začátku, ale na konci

Většina lidí si neuvědomuje, že náklady od návrhu po realizaci stavby jsou v součtu pořád zhruba stejné. Čím víc se snažíte ušetřit na začátku, tím víc totiž zaplatíte v průběhu realizace za předělávky, reklamace a dodatečnou koordinaci. Výsledek takových oprav navíc často končí kompromisem, protože vrátit zpět vše nejde a přestěhování do nového nelze protahovat donekonečna. Architekt je sice nesporná počáteční investice, ale o výslednou kvalitu se dokáže postarat, což se o předchozí variantě říci nedá. Ve finále s ním tedy ušetříte. Co pro vás v jednotlivých fázích stavby udělá?

Cena architekta za studii

Pokud chcete kvalitní výsledek, bez dobré architektonické studie se neobejdete. Potřebujete totiž znát možnosti a podmínky pro zástavbu či úpravy v konkrétní lokalitě, ujasnit si představu toho, co opravdu chcete, a vytvořit návrh na míru vašim potřebám a místu. Studie zahrnuje návrh usazení stavby na pozemku, architektonické půdorysy, pohledy, vizualizace a výstupy ze 3D modelu, díky čemuž budete mít vy i architekt komplexní a ucelenou představu o rozsahu, fungování, uspořádání, vzhledu stavby zevnitř i zvenku a o vybraných materiálech pro konstrukce i interiér. Tohle všechno řešíte s architektem a postupně upřesňujete během společných schůzek.

Kolik v tomto případě stojí architekt, závisí vždy na konkrétních parametrech zakázky. Ať už jde o novostavbu, nebo rekonstrukci bytu, architektonické studie na interiér se u nás pohybují zhruba mezi 40–70 tisíci korun a studie na rodinný dům mezi 85–120 tisíci korun. Návrhy komerčních objektů jsou specifické a jejich cena lze určit až s konkrétním zadáním.

Cena bytového architekta

Cena architekta se může zdát vysoká, když ale zjistíte, co vám tato investice přinese, nebude vám líto vložit do projektu víc peněz hned na začátku. V rámci procesu je stejně utratíte, je to jen otázka načasování.

Cena za koordinaci a zpracování dokumentace

Jak už jsme psali dříve, práce architekta u nás nekončí ani nezačíná architektonickou studií. Protože peníze vložené do kvalitní studie se vám zhodnotí jen tehdy, pokud si ohlídáte i další fáze procesu. Se zpracováním technické dokumentace totiž nastává další rovina zpřesňování podoby stavby či rekonstrukce. V tuto chvíli je potřeba domyslet a zapracovat konkrétní specifikace konstrukcí, návazností, technologií a materiálů, vyjednat vše s úřady a na příslušných místech, vytrpět náležité čekací lhůty a případně zapracovat dodatečně požadované úpravy. Hlavní objem práce je na projektantovi a dalších odbornících, kteří by měli být stále v úzkém kontaktu s architektem, protože jedině ten dokáže udržet kvalitu návrhu napříč všemi zpracovávanými stupni dokumentace. Ostatně o spolupráci architekta a projektanta jsme již psali.

Cenu za koordinační práci architekta ve fázi zpracování dokumentace nelze vyčíslit předem – tedy dříve, než je hotová studie. Vše závisí na rozsahu a podobě stavby či rekonstrukce.

Cena architekta za autorský dozor

Třetí zásadní etapou je samotná realizace. Během ní funguje architekt jako autorský dozor na stavbě. Hlídá, zda se vše provádí v souladu se zpracovaným návrhem, a je tlumočníkem mezi vámi a stavbou. Díky němu se dokážete v určitých momentech dobře rozhodnout nebo ozvat a nikdo vás jako laika nepřebije zavádějícími argumenty. Právě tuto pomoc lidé v konečném důsledku ocení nejvíce. Jedna věc je totiž mít plán na papíře a druhá, jak se povede jeho realizace včetně předání a udržení všech myšlenek.

Ani v tomto případě nelze cenu za práci stanovit fixně. Kolik stojí architekt se v tuto chvíli odvíjí nejen od velikosti stavby, ale i od složitosti detailů a technologií, schopností stavební firmy i dodavatelů a celkové situace na stavbě. Osvědčilo se nám fungovat na bázi současné hodinové sazby, kterou vám rádi na dotaz sdělíme. Klientům pro přehled a kontrolu sdílíme tabulku s hodinami aktuálně strávenými na stavbě a funguje to skvěle. 

Ceny bytového architekta

Cena architekta se vám vrátí ve vyšší hodnotě nemovitosti a spokojeném bydlení jedině tehdy, pokud budete mít dobrého partnera na dotažení, ohlídání a koordinaci celého procesu. K tomu, aby se vše odladilo včas, slouží různé stupně projektové dokumentace – na fotce vidíte porovnání míry jejich podrobnosti (studie – dokumentace pro stavební povolení – dokumentace pro provedení stavby).

Naše zkušenosti se stanovením ceny

Práce architekta není produkt, ale služba, která se odvíjí a upřesňuje podle jednotlivých fází. Proto od nás na první schůzce neuslyšíte žádné přesné částky. Přesnou cenu obvykle poskytují zejména ti, co chtějí rychle získat zakázku, ale pak vám s výmluvami cenu i několikrát zvýší, popř. ti, kteří nabízejí pouze standardní řešení. Takové ale pravděpodobně nechcete, když poptáváte architekta.

My s vámi chceme již od začátku jednat narovinu, proto nabízíme první schůzku zdarma. Na ní si projdeme představy a možnosti. Teprve poté posíláme cenovou nabídku s hrubým harmonogramem a konkrétní částkou za první fázi, tedy architektonickou studii. To jediné lze v tu chvíli určit. Jedno je však jasné, cena architekta je vždy jen zlomek nákladů z celkové stavby. Pokud preferujete promyšlené řešení na míru vašemu životnímu stylu, vyplatí se zpočátku a v průběhu vložit do procesu víc peněz než pak na konci bez garance kvalitního výsledku.

Chcete si s námi domluvit první nezávaznou schůzku? Ozvěte se nám.

Sdílejte: