Ing. Arch. Eva Kubjátová zastává v týmu studia 2MAD nejen pozici architekta, ale je to také většinou právě ona, kdo s vámi bude probírat realizaci vašich konkrétních snů a přání. Eva přijala pozvání od networkingového klubu Bussiness Friends do jejich pravidelného podcastu Společně zvládneme víc, ve kterém se od ní například dozvíte, jak velkou roli během realizace stavby hraje spolupráce mezi jednotlivými profesemi, proč by měl architekt být také dobrým psychologem a na co si při výběru architektonického studia dát pozor.

 

Přečtěte si úvodní část podcastu s Evou: 

 

Tím, že se věnujete architektonickým službám, jak jste se ocitla v těchto vodách? A co vás přimělo k tomu založit architektonické studio, která tyhle služby poskytuje? 

 

Já jsem do lodi nastoupila trochu později. To rozhodnutí založit architektonické studio padlo před třemi lety, kdy se o tom bavil architekt Jiří Müller a statik Pavel Nechanický. Ti v rámci svojí praxe navrhovali, vymýšleli a realizovali různé projekty, ale ve spolupráci s dodavateli a s nadřízenými zažívali situace, kdy se nemohli posunovat dál a věci zdokonalovat. 

Tak založili vlastní firmu, aby mohli sledovat současné trendy a zároveň plnit sny klíčových klientů vlastním způsobem. Teď jsme tým architektů a projektantů, ve kterém spolu s dalšími odborníky realizujeme různé stavby. Ty vymýšlíme každému člověku na míru od první myšlenky až po předání klíčů. 

Aby tohle bylo možné, je k tomu potřeba velký tým plný inspirativních lidí a dobře promyšlený proces. Jednotlivé profese se proto nepřidávají až v průběhu, ale nad vším se společně uvažuje již ve fázi návrhu. Kombinace architektů a projektantů je skvělá, pokud se děje hned od začátku, když se s klientem řeší první myšlenky. Jak chce bydlet, jak chce fungovat. 

 

To samé platí i u komerčních objektů?

 

Ano. Vždy řešíme, jak může dům zlepšit lidem život. Když tohle zjišťujeme, tak už se snažíme přemýšlet nad tím, kdy vtáhnout do procesu projektanta. Protože architekt tvoří prostor a zajímá ho, jak budou lidé v tom prostoru fungovat. A dokáže ho navrhnout tak, aby jim tam pak bylo dobře a aby jim to vracelo do života ty hodnoty, které chtějí. 

Projektant zase zná kvalitu materiálů a jejich vlastnosti. Detailně rozumí tomu, co se kde projeví a jaký postup je potřeba zvolit. Když se spojí tyhle znalosti, tak je výsledný efekt pro klienta maximální. 

 

A jak to probíhá normálně? 

 

Klasický způsob je nejdřív si najít architektonické studio, od kterého klient získá návrh stavby. S takovým návrhem v ruce pak hledá projektanta, který mu k tomu nakreslí technickou dokumentaci. Výkresy, podle kterých se bude stavět a které posílá na stavební úřad. S těmi nakonec ještě hledá stavební firmu a snaží se to celé zkoordinovat. No a to už je ten člověk naprosto v pasti.

Laik tohle vlastními kapacitami nemůže sám zvládnout tak, aby se vyvaroval chyb nebo věcí, které se projeví v budoucnu. Ty ho pak budou stát mnohem více času, mnohem více peněz a také nejen jeho nervy, ale i nervy celé rodiny.

 

Dá se tomu předejít? 

 

My se snažíme hned od začátku nastavit spolupráci tak, abychom klientovi ten proces co nejvíc zjednodušili, zpříjemnili a ušetřili mu čas i peníze. Taková ta standardní poznámka, že architektonické studio nebo architektonická studie stojí peníze navíc, spočívá jen v tom, že se ta investice přesune na začátek. Bez ní se ve finále nahání dodavatelé za různé chyby, řeší se reklamace a zdlouhavé procesy v rámci realizace. A nebo po těch letech někde něco nefunguje. A to nikdo nechce. Proto je lepší se zamyslet nad vším už na začátku a mít na to profíky. 

Řešíme s lidmi i to, že dům není jenom stavba, ale jsou za ní i finance. Takže máme navázanou spolupráci i s lidmi, kteří rozumí penězům. Tak jako my rozšiřujeme představy lidí o jejich možnostech ohledně staveb a bydlení, tak oni dělají to stejné, akorát s rozpočtem. 

Pomohou s finanční rozvahou a plány do budoucna, aby ta stavba nebyla pro člověka zátěží, ale aby byla na míru jeho životnímu stylu a představám. Díky tomu to pak neodpovídá představám jeho příbuzných, kamarádů a známých, ale je to doopravdy pro něj. 

 

Chcete si poslechnout celý podcast? Pusťte si pokračování od 7 minuty a 20 vteřin: 

Podcast s Evou Kubjátovou

Podcast s architektkou o výběru architektonického studia

 

Tuto epizodu si můžete poslechnout také na: